Bostitch PL

Trzon

Trzpień gwoździa, jak już wspomniano, najbardziej odpowiada za siłę trzymania gwoździa. Trzpień gwoździa wbijany jest miedzy włókna drewna, po czym te włókna naciskają na trzpień. Ten nacisk sprawia, że tak trudno jest wyciągnąć gwóźdź z drewna.

Trzpien występuje w czterech typach: może być gładki, spiralny, pierścieniowy lub śrubowy. Gwoździe z trzpieniem gładkim mają właśnie gładki wygląd. Dzięki regularnemu kształtowi mogą być produkowane z wysoką wydajnością, i stąd jest to najbardziej ekonomiczny typ gwoździ. Jednak ich siła mocowania jest najniższa spośród gwoździ w tej grupie. Wymagają mniejszej energii do ich wbicia, a także zużycie powietrza na jeden gwóźdź może być niższe. Czasem można użyć do ich wbijania mniejszego narzędzia.

Gwoździe z trzonem spiralnym mają wygląd śrubowy, jak śruba,bądź też mogą mieć spiralny skręt. W obu przypadkach celem tej deformacji trzpienia jest zwiększenie siły potrzebnej do wyjęcia gwoździa z drewna. Włókna drewna owijają się wokół zdeformowanego odcinka, a różnica średnicy, powstała dzięki nim powoduje, że te gwoździe znacznie trudniej się wyciąga.

Gwoździe z trzpieniem pierścieniowym mają na powierzchni trzpienia wybitych szereg pierścieni i znów wytworzona różnica średnicy trzpienia sprawia, że gwoździe te wyciąga się nawet jeszcze trudniej.

Zarówno gwoździe z trzpieniem pierścieniowym jak i z trzpieniem śrubowym produkowane są z niższą wydajnością, i na ogół ich koszt jest wyższy niż gwoździ gładkich. Zużycie powietrza w przeliczeniu na jeden gwóźdź tez jest wyższe, a i energia konieczna do wbicia tych gwoździ w twarde drewno jest o wiele większa.

Ich zaleta to oczywiście siła mocowania, która jest większa niż gwoździ z trzpieniem spiralnym, i o wiele większa niż gwoździ z gładkich.