Bostitch PL

Jak działają narzędzia pneumatyczne

Tool at Rest
Driving Stroke
End of Stroke
Returning

Jeśli masz dostęp do przekroju narzędzia, to teraz nadszedł czas, by posłużyć się nim, jako że patrzenie na rysunek to jednak nie to samo, co dotknięcie rzeczywistego przedmiotu.

Przede wszystkim, młotkiem nie wstrzeliwuje się gwoździa – ale się go wbija. To samo dotyczy pneumatycznych narządzi do zamocowań. Używa się ich do wbijania elementów złącznych.

Młotek został zastąpiony bijakiem /tłokiem, a energia pochodząca od ruchu młotka zastąpiona została energią ruchu bijaka/tłoka. Nie musisz wkładać ręki do kieszeni by wyjąć następny łącznik, jest on podawany do nosa narzędzia przez sprężynę lub tłok.

Nie ma żadnej magii w pneumatycznych narzędziach do zamocowań. Cały trick polega na przemieszczaniu masy powietrza z jednej części narzędzia do drugiej, najszybciej jak tylko to możliwe. Obok, na czterech rysunkach pokazano położenie różnych części narzędzia, które powodują, że ono pracuje w trakcie wbijania łącznika.

  • Powietrze pod wysokim ciśnieniem zaznaczono kolorem niebieskim.
  • W obszarach bezbarwnych panuje ciśnienie atmosferyczne.

Wszystkie narzędzia w większym bądź mniejszym stopniu pracują w podobny sposób, albo wbijają, albo zaginają łącznik.

Niektóre narzędzia posiadają końcówkę kontaktową, którą trzeba docisnąć do drewna, by można było uruchomić spust, ale to nie zmienia sposobu, w jaki powietrze przepływa wewnątrz narzędzia.

Nieco odmiennie odbywa się to w gwoździarkach na gwoździe w zwojach; w tych narzędziach powietrze ze spodu obudowy porusza tłok podajnika, aby przesunął on następny gwóźdź, po czym tłok ten jest zawracany w poprzednie położenie przez sprężynę powrotną.

Zobacz pełną listę narzędzi pneumatycznych Stanley Bostitch »